0
0

الکتروموتورها

257 بازدید

الکتروموتورها:

موتور الکتریکی ماشینی  است که انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می کند و ژنراتور نیز تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی را انجام می دهد.

 موتور دارای دو قسمت دوار و ثابت است که به قسمت دوار رتور و قسمت ثابت استاتورگفته می شود.

اساس کار موتور الکتریکی میدان مغناطیسی است و با توجه به نیروی وارده از سمت میدان مغناطیسی به سیم های حاصل جریان ، بخش دوار موتور به حرکت در می‌آید.

موتورهای الکتریکی به دو دسته کلی جریان مستقیم (DC)  و جریان متناوب(AC) تقسیم می شود.

موتور الکتریکی جریان مستقیم:

موتوری که ولتاژ الکتریکی جریان مستقیم را به نیروی محرکه مکانیکی تبدیل می‌کند. این نوع موتورها به خاطر تنوع زیاد ، کنترل سرعت ساده ، گشتاور تولیدی زیاد ، ساختمان محکم و مقاوم در برابر لرزش به‌صورت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین موتورهای جریان مستقیم به راحتی تبدیل به ژنراتور جریان مستقیم می شود. و در صنایع پتروشیمی ، وسایل برقی داخل منزل ، اسباب بازی ها و…. مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موتور های جریان مستقیم می توانند تحریک  مستقل ، شنت ، سری و کمپوند باشند که هر کدام از این آرایش ها منجر به منحنی مشخصه های منحصر به فرد می شود که کاربرد این موتورها را برای کاربردهای گوناگون که در سند داری منحصر به فرد می کند.

موتورهای جریان مستقیم به دو دسته کلی شار ثابت و شار متغیر تقسیم می‌شوند که در شار ثابت با تغییر ولتاژ و در شار متغیر با استفاده از تغییرات شار می توان سرعت را کنترل کرد.

موتور های جریان متناوب(AC):

به دو دسته عمده موتور های سنگرون و موتور های آسنکرون تقسیم می شوند.

موتورهای سنکرون موتورهایی هستند که جریان میدان مغناطیسی آنها از طریق یک منبع (DC) جداگانه تامین می شود. و  سنکرون به معنی هماهنگ بودن دو چیز با یکدیگر است.

موتورهای آسنکرون یا القایی ، موتورهایی که جریان مغناطیسی در آنها به وسیله القای مغناطیسی در سیم پیچ های میدان تامین می شود و همچنین به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم‌ میشوند.

در موتورهای القایی استاتور به شبکه AC  متصل است و در روتور جریان AC  به دلیل عمل القا برقرار      می گردد.

القای مغناطیسی یعنی تولید ولتاژ در یک رسانه هایی که در داخل یک میدان مغناطیسی متغیر(به دلیل وجود جریان متناوب میدان مغناطیسی متغیر به وجود می آید) وجود دارد.

 

انتخاب الکتروموتور زیمنس

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://siemensplus.ir/?p=9212
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
SeyedAli Tabatabaei
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد الکتروموتورها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.